poniedziałek, 10 września 2018

NATO Tiger Meet 2018 - Przyloty.

Ten wpis powinien był pojawić się przed AS Radom 2018 ale nieprzewidziane okoliczności sprawiły że pojawił się po... I tak 11-go maja dzięki zaproszeniu ze strony 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz Sił Powietrznych stawiliśmy się ( tutaj: wyznaczeni członkowie SMLŹŁ ) przed biurem przepustek na Krzesinach. Co się będzie działo ?! Będą przyloty tygrysich eskadr na NATO TIGER MEET. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce i co za tym idzie jest traktowane priorytetowo przez DG RSZ. Pech chce, że prawdopodobnie będzie bardzo pochmurno i może troszke zabraknąć światełka co przy kolorowo malowanych maszynach, byłoby bardzo nie na rękę. Ale jeśli będziemy dostatecznie blisko to damy radę porobić trochę zdjęć. O 10:30 zaczynają się przyloty.

Kilka słów o NATO Tiger Meet...Jest to coroczne spotkanie-zlot tygrysich eskadr czyli takich, które mają w swoim godle wizerunek tygrysa. Wspólne ćwiczenia mają na celu wymianę doświadczeń i doskonalenie współpracy przy wykonywaniu lotniczych zadań. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 BLT. Poznań-Krzesiny, która jest pełnoprawnym członkiem NATO Tiger Association .
W Polsce te prestiżowe ćwiczenia odbywają się po raz pierwszy w historii. Do bazy w Krzesinach ma przylecieć docelowo ponad 80 maszyn z całej Europy w tym 10 śmigłowców. A pierwsze przyloty mają się odbyć właśnie dzisiaj. Spodziewamy się min. Eurofighterów, Gripenów, F-18, Tornad a także samolotów wspomagania. Przylecą także Herculesy, Spartany, A400. W zabezpieczaniu działań powietrznych przyleci samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Migawki aparatów pójdą w ruch. Nasza miejscówka to pas zieleni pomiędzy pasem startowym a drogami kołowania. Może zaliczymy też płytę postojową. Jeśli maszyny przekołują obok nas będzie bardzo dobrze. Przylecą dziś Węgrzy, Hiszpanie, Czesi, Niemcy, Francuzi, Szwajcarzy, Holendrzy. Zaczynamy ! 


 
.  

        
                    
.